1Numaralı Üye

Raşide Gönül YILMAZ

26.07.1946 Günü Siirt’te doğdu. Hatay Kız Öğretmen Okulu öğrencisi iken izcilik yaptı. 1978 yılında bu okuldan mezun oldu. 1980 yılında İstanbul’da öğretmenken Sudi Armaner Lider’in açmış olduğu Liderlik Temel Kursuna katılarak izci liderliğine başladı. Üsküdar Armatörler İlköğretim Okulu Müdürlüğünden emekli olan R.Gönül Yılmaz, Üsküdar İlçe İzci Kurulu Başkanlığı ile Şevket Aktalay İzci Okulu Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüttü. Sırası ile Başkurt – İki Tahta – Üç Tahta kurslarına katılan R.Gönül Yılmaz 2013 yılında Kapadokya İzci Kulübü tarafından açılan ve Sıtkı Tahan Liderin sorumluluğunda açılan Dört Tahta kursuna katılarak Uluslararası Eğitimci Lider unvanını kazandı. Okul içi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Daire Başkanlığında açılan kamp ve kurslarda verilen görevleri başarı ile yönetti. İzci Liderleri tarafından çok sevilen R. Gönül Yılmaz 16.10.2016 tarihinde İzcilik Çalıştayı için bulunduğu kamp sırasında Sakarya’da kalp krizi sonucu vefat etmiştir.

Onursal Başkanımız

A.Cemalettin ÖZTOPRAK

A.Cemalettin Öztoprak 18 Temmuz 1946 tarihinde Sultanahmet nüfusuna katılarak 1958 senesinde İstanbul Gedikpaşa Ortaokulu – Bahadır Oymağı’nda ilk fularını taktı.
İzcilik okul izciliği olarak Sultanahmet Erkek Sanat Enstitüsünde devam eder iken Oymakbaşıları Avni Tok ve Cemal Akseki’nin yönlendirmeleri ile 1962 senesinde TİB İstanbul 1.Grubu’na katıldı.
Gerek çevresindeki arkadaşları gerekse okuldaki gençler ile kısa sürede oymak kurulup zamanına göre oldukça yoğun çalışmalar yapıldı.
1965 senesinde oymakbaşı sertifikası aldı.
Bütün hayatı boyunca herhangi bir yerden maaş/ücret almaksızın kendi işyerlerini yöneterek emekli oluncaya kadar çalıştı.
İzci kardeşleri hiçbir yerden maddi yardım almaksızın, tamamen kendi katkıları ile izcilik yaptılar.
İstanbul’un her yöresinden, çok farklı okullardan, işyerlerinde çalışan çıraklardan izciler her imkânlarını paylaşarak yaşadılar.
Emir almaktan, emir vermekten pek hoşlanmayan bir hayat sürüldü. Amaç kişilerin bakmayı, baktığını görmeyi ve düşünebilmeyi becerecek bir duruma gelmeleri idi. Yine de öyle…
İzci yapılması gerekeni bir talep veya emir olmaksızın görüp gerekeni yapmalı dendi.
Aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür gençler olmak için çalışıldı çünkü Baş izcimiz Atatürk ülkemizi ve devletimizi Türk gençlerine emanet etmiş idi.
2014 senesinde bir zamanlar kapatılmış olan TİB’nin yeniden canlanması amacı ile izci arkadaşlarıyla beraber işbaşı yapıp İstanbul’da Boğaziçi İzciler Birliği Derneği (BİBDER) ‘nin kuruluşunda çalıştı ve hâlen devam etmekte,TİB de yurt sathında hayat bulmakta.
Bu sene izcilikte 61.senesi ve 71.seneye erişebilir ise de yine izci olarak çalışmaya devam edecek,
ELİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPABİLMEK AMACI İLE…