İzcilik Faaliyetlerinde Neler Yapıyoruz?

İzcilik Öğrenilmez Yaşanır.neler-yapiyoruz

İzciler kendilerini yetiştirmek için yapılacak aktiviteleri organize eder. Liderler sadece onlara mentorlük yapar. İzciler hem planlayıcı hem de uygulayıcıdır. Özgüven kazanma, kendini tanıma, beraber hareket edebilme, yanlışlarını görüp doğruyu bulma, beceri geliştirme, fiziksel gelişim, topluma hizmet ve benzeri bir çok konuda başarı elde ederler. Bu yöntem sayesinde izciler “Yaparak Yaşayarak Öğrenirler”. Beraber hareket etmeyi ve kendilerine olan güven duygularını açığa çıkarmayı başarırılar.

 

Oba Sistemi

İzcilikte OBA, izcilik içinde görülen ilk demokratik ve en küçük birimdir.

Öbek / Oba / Ekip izciliğin yapı taşıdır.

OBA SİSTEMİ içindeki bir çocuk ya da genç bir grubun üyesi olmanın tadına varır. Demokrasiyi gerçek anlamı ile hayata geçirmeyi öğrenir. Grup içinde sorumluluk alma ve sorumluluğunun gereklerini yerine getirmeyi öğrenir.

İzciler, oba içinde en iyi arkadaşları ile heyecanlı şeyler planlamanın, yürüyüşe çıkmanın, birlikte kamp yapmanın, uzun bir yürüyüşten sonra eve dönerken ya da kamp ateşinin oynaşan alevlerini seyrederken birlikte şarkı söyleyip, gülmenin, izcilikte bir üst basamağa geçmesini sağlayacak aşamaları başarmak için birlikte çalışmanın ne kadar eğlenceli olduğunu öğrenir.

 

İZCİ SELAMI

  1. İşaret Parmağı; Tanrı’ya, insanlığa ve vatana karşı görevleri yerine getirmeyi,
  2. Orta parmak; İzcilik Töresi ‘ne uymayı,
  3. Yüzük Parmağı; Yakın çevreden başlayarak başkalarına her zaman yardımda bulunmayı,
  4. Serçe Parmağı; Küçüklerin büyüklere olan saygı ve bağlılığını,
  5. Baş Parmağı; Büyüklerin küçükleri sevmesi ve korumasını,
  6. Baş ve Serçe parmakların oluşturduğu halka; Tüm Dünya izcilerinin kardeş olduğunu, ifade eder.