21. YÜZYIL HAVA İZCİLİĞİ

21. YÜZYIL HAVA İZCİLİĞİ

“21. YÜZYIL HAVA İZCİLİĞİ PROGRAMI”NA
DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTİYORUM…
Dün İstanbul Üniversitesi’nde KARTAL HAVA İZCİ OYMAĞI’nın FÜLAR TAKMA TÖRENİ vardı. Aday İzciler, yemin edip İzci oldular. Böylelikle dünyada sayıları 30 milyonu bulan İzci Kardeşliği’nin birer üyesi halini aldılar.
Eminiz, bu çocuklar yarının pilotları, astronotları, bilim adamları olacak!
Geçtiğimiz 8 hafta süreyle, TİB’nin Hava İzci Önderliği (Hakan Külah ve Nihal Delibay Polat Liderler) çok çalıştı. Ülkenin her yanından “hava izciliği”ni portföyüne katmak isteyen liderler de onlara katıldı. İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin havacılık, astronomi, uzay bilimleri, meteoroloji gibi bölümleriyle planlanan bir pilot programı denediler.
Çok önem verdiğimiz bir çalışmaydı ve sonuçları TİB’ye ve WOIS’e büyük bir bilgi birikimi, 21. YÜZYIL HAVA İZCİLİĞİ PROGRAMI olarak geri döndü.
Bu yüzyılda, hiçbir şey geçen yüzyılda olduğu gibi olmayacak. Her konuda yaklaşımlarımızı evrensel gelişmelere uygun gerçekleştirmemiz gerekiyor. Yoksa, geçen yüzyılda olduğu gibi, yine sınıfta kalırız.
Sizi bilmiyoruz ama en azından biz, Türkiye İzcileri böyle düşünüyoruz.
Antenlerimiz gelişmiş ülkelerde olup bitenlere açık. Hurafeler, söylenceler, hikayeler, masallardan değil BİLİM’den beslenmemiz gerektiğinin farkındayız.
Bu nedenle iki üniversiteyle işbirliğine gittik. Devlet Hava Meydanları’nın teknik alt yapısını tanımaya çalıştık. Hava İzci Önderliğimiz ve İzcilerimiz, günler boyu laborotuvarlarda, planetaryumlarda, hava tahmin ünitelerinde bunun için zaman geçirdi.
Yoksa çok kolay “Kamp demek neşe demek, laylaylaylom” diye şarkı söyleyip herşeyi kolayından, güzelinden ve “toz pembe”sinden almak…
Tabi eğleneceğiz, güleceğiz, hayatın keyfini de çıkartacağız ama dediğimiz gibi, dünya 21. Yüzyıl’ı yaşarken biz 20. Yüzyıl’da, yani yerimizde sayamayız.
Görüyoruz ki, bugün, devletin tüm imkanlarını kullanan Türkiye İzcilik Federasyonu, 20. Yüzyıl’ın da gerisinde.
Bu durumda, bize düşen, BİR SİVİL TOPLUM İNİSİYATİFİ OLARAK İzciliği aydınlık yarınlara taşımak.
Lafı uzatmayacağım.
Yeni jenerasyon İzciler işbaşında!
Bunu bilin istiyorum.

Hava İzciliği özelinde 21. Yüzyıl’a dair bir projeyi layıkıyla başardıktan sonra, bu önemli etkinlikten dağarcığımıza kattıklarımızla TİB’ye yepyeni bir 21.YÜZYIL HAVA İZCİLİĞİ PROGRAMI hazırladık.
İstanbul Üniversitesi’nin ve İstanbul Teknik Üniversitesinin çok değerli bilim insanları bu programı hazırlarken bizimle birlikteydiler. Gelecek için de “Arkanızdayız” dediler.
Bugünden tezi yok yine çok çalışacağız.
Çorak topraklarda yaşadığımızı biliyoruz. İzciler olarak, elimizdeki bir avuç imkanı (bir atımlık barut da diyebiliriz) çok iyi kullanmamız gerektiğinin farkındayız.
Bunu yalnız yapamayız. Sizlerin de desteğinize ihtiyacımız var.
HAVACILIK’la ilgileniyorsanız, doğayı seviyorsanız, çocuklarınızın 21. Yüzyıl’da yaşamasını istiyorsanız bizden bilgi alın.
Gönlünüzde yatan arslan DENİZCİLİK ise, bu konuda da çalışmalarımız sürüyor.
Çalışmalarımıza katılın. Geleceğin Türkiye’sini birlikte kuralım.
En iyi İzcilik dileklerimizle.
Osman Balcıgil
WOIS (Dünya Bağımsız İzcilik Organizasyonu)
Merkez Komite Üyesi ve Avrupa Temsilcisi
TİB (Trakya İzciler Birliği)
Uluslararası İlişkiler Komiseri

Yorum GönderBir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir